Skip to main content

Dominic LeBlanc, MP

Search dominicleblanc.liberal.ca

Biography

The Honourable Dominic LeBlanc was elected to the House of Commons in November 2000 and re-elected in June 2004, in January 2006 and October 2008 and in June 2011. Since then, he has served on the Special Committee on Non-Medical Use of Drugs, The Standing Committees on Fisheries and Oceans, Transport and Government Operations, National Defence and Veterans Affairs, and Public Accounts, Procedures and House Affairs, International Trade, Justice and Human Rights and Foreign Affairs. He has also served as Parliamentary Secretary to the Minister of National Defence and was Chair of the Atlantic Caucus.

On July 10, 2004, he was sworn-in as a Member of the Privy Council for Canada and appointed Parliamentary Secretary to the Leader of the Government in the House of Commons and Deputy Chief Government Whip. In January 2006, he was named Official Opposition Critic for International Trade and in January 2007, he was named Vice Chair – Liberal Party of Canada Policy and Platform Committee. In October 2007, he was named Official Opposition Critic for Intergovernmental Affairs and in January 2008, he was named Official Opposition Critic for Justice and Attorney General. He became Liberal Defence Critic in August 2010 and was appointed Critic for Foreign Affairs in May 2011. In addition, he was named Liberal House Leader on November 28th 2012.

Mr. LeBlanc received a B.A. in political science from the University of Toronto (Trinity College), his Bachelor of Laws from the University of New Brunswick, and then attended Harvard Law School, where he obtained his Masters of Law. Academic successes include the Dean’s List at the University of New Brunswick’s Faculty of Law, a scholarship from the New Brunswick Branch of the Canadian Bar Association, and the Graduating Average Prize from Trinity College at the University of Toronto.

Prior to his election to the House of Commons, Mr. LeBlanc was a Barrister and Solicitor with Clark Drummie in Shediac and Moncton, N.B. From 1993-1996, Mr. LeBlanc was a Special Advisor to the Prime Minister of Canada, The Right Honourable Jean Chrétien.

Mr. LeBlanc is married to Jolène Richard, a Judge of the Provincial Court of New Brunswick.

Contact Us

Flickr

Flickr is currently unavailable.